OKdron videa a covid

Instruktážní a výuková videa v době Covidu

Instruktážní a výuková videa v době Covidu 1024 576 OKdron.cz

Instruktážní a výuková videa v době Covidu

Málokterá firma, může v době Covidové utrácet. Většina řeší stávající situaci úsporami, revizemi výdajů a hledáním efektivních řešení.

Máme zkušenosti se společnostmi, které převedly své zaměstnance na homeoffice. Tím pádem je jejich průběžné doškolování o dost komplikovanější. I výrobní společnosti omezují počet zaměstnanců na jednom místě, není možné se sdružovat a scházet se ve školících místnostech či ve společných prostorách.

Efektivní a ekonomické řešení existuje. Protože my Češi, si umíme poradit se vším.

  1. Nahrávání obrazovky – zdarma:

Jednoduché instrukce a návody, může trenér (školitel, nadřízený) natočit sám, prostým nahráním obrazovky. Programy a aplikace k tomu určené najdete zdarma na internetu. Dobrou zkušenost máme s prográmkem OBS Studio. Dá se použít i herní konsole od Windows ve vašem PC (vyvoláte win+g).

Pohybujte se standardně v programu nebo aplikaci, kterou potřebujete kolegy naučit. Při nahrávání se nebojte činnost komentovat, aby bylo uživatelům jasné co děláte a proč.

Nahrávky obrazovky používá pro své zaměstnance na zákaznické péči například Telly, kde většina specialistů pracuje z domova a nahrávka instrukcí skrz video je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak kolegy nabriefovat, a rovnou ukázat jak se co dělá.

Nahrávat můžete i online meeting nebo školení. (Pozor, musíte o tom informovat účastníky a oni s tím musí souhlasit). Tím pádem jej budete mít k dispozici i do budoucna. Doporučujeme takto školit spíše kratší instrukce, protože bez interakce, je pro posluchače těžší udržet pozornost. Délka by měla být cca do 20 minut, popřípadě delší, ale s pauzami.

Okdron vzdělávací videa
  1. Profesionální instruktážní videa:

Slouží ke školení celé firmy například na BOZP a PO, popřípadě na důležité činnosti ve firmě ošetřené směrnicí. Informace o tom, jak se na pracovišti chovat, bezpečnost ve skladech, na nákladních plochách, pohyb po areálu, atd. Tato videa jsou obvykle hraná a je těžké je profi natočit svépomocí. Ale jakmile je již máte, můžete je používat opakovaně, kdykoliv a to jak pro jednotlivce tak i pro skupiny. Kurz může být završen testem. Úspora je zejména v tom, že nemusíte využívat služeb školitele, není nutné aby k Vám do firmy někdo chodil – video poslouží dlouhodobě a tím se vstupní investice jednoznačně vrátí.

  1. Motion grafika:

Motion grafika je nejpřehlednějším způsobem, jak vytvořit instruktážní nebo školící videa. Video vytváří grafik a umí jej doplnit o popisky, loga a infografiku tak, aby každý pochopil oč se jedná. Dá se v něm kreativně „vyřádit“ udělat oheň, povodeň – znázornit důsledky, pokud něco zaměstnanec neudělá správně. Utržená ruka, při nedodržení bezpečnostních pravidel se lépe znázorňuje graficky, než ve skutečnosti 🙂 Takto vytvořené video zaujme a zaměstnanci si rozhodně zapamatují co smí a co nesmí, pokud je doplněn o odstrašující příklady.

  1. VR, AR a 3D modelování

Virtuální a rozšířená realita jsou naprosto TOP způsoby, jak zájemce proškolit tak, abyste maximalizovali, kolik si ze školení zapamatuje. Zaměstnanci se interaktivně zapojují, vidí technologii ve 3D, mohou nahlédnout do „střev“ systému, zjistit co a jak funguje. Jak demontovat a montovat stroje a přístroje, montáž jednotlivých částí a součástí, umístění strojů a přístrojů v prostoru, možností je neuvěřitelné množství a čím interaktivnější, tím lepší výsledky dosáhnete. Úspora je jednoznačná v tom, že nemusíte dodávat zařízení k zaměstnanci ani zaměstnanec nemusí cestovat ke stroji, aby si vše zkusil. Nehrozí zničení přístroje neodborným zacházením, zaměstnanec si může vyzkoušet kdykoliv a opakovaně, aby si vše důkladně zapamatoval. Není potřeba dohled mistra nad nováčkem v rámci zaškolování.

AR a VR OKdron

V případě virtuální reality se využívají brýle na VR, ale co se AR a 3D týče, žádné speciální vybavení, snad kromě mobilu nebo tabletu, nepotřebujete. Ohledně možností jak využít VR a AR si napište dotaz na náš email: brno@okdron.cz je lepší podívat se na konkrétní společnost a vymyslet, co by bylo nejefektivnější a nejúčinnější.

V době Covidu je důležitější než kdy dřív pečovat o zaměstnance. Díky homeoffice, střídání na pracovišti a nemožnosti přímé komunikace, lidé ztrácí energii, elán, jsou odtržení od firmy a sociálních interakcí. Pokud má společnost nastavenou firemní kulturu a filosofii a není v lidech podporována ani na dálku, často sklouznou do „apatie“, jsou unavení a práce je tolik nenaplňuje a nebaví jako dřív, kdy se mohli v práci družit a udržovat sociální kontakty.

Je v zájmu každého HR nebo šéfa podniku, aby jeho lidé pracovali efektivně a poctivě. A toho jinak než pravidelnou péčí o své lidi a samozřejmě kontrolou nedosáhnete. Ale kontroling – to je už zase jiná kapitola.

Kontaktujte nás:

    Texty jsou psané pro laiky, za účelem nahlédnutí do zákulisí firmy OKdron s.r.o. Nejsou právními texty, ani závaznými radami. Provozovatel nenese za obsah ​žádnou zodpovědnost.