3 důvody proč nelétat dronem nad hlavami lidí na Letné

foto z dronu bezpečně

3 důvody proč nelétat dronem nad hlavami lidí na Letné

3 důvody proč nelétat dronem nad hlavami lidí na Letné 961 720 OKdron.cz

Bezpečí a ohleduplnost při létání a fotografování dronem, na prvním místě

V neděli 23.6.2019, proběhla na Letné jedna z největších demonstrací od roku 1989. To je velké lákadlo pro piloty. Natáčení videa, fotografování dronem, časosběrná videa, 360° videa, a nebo jenom klasické fotografie valícího se davu, na to všechno je dron (například DJI) ideální, a málokdo tomu odolá. Přesto všechno, jsme se na Letnou s dronem nevydali.

Proč? Tady jsou naše 3 důvody – proč jsme nevzali na Letnou dron.

Pro bezpilotní letouny, dálkově řízené RC modely, hexakoptéry, kvadrokoptéry, oktokoptéry nebo drony platí jednoduchá pravidla:

  1. Je zakázáno létat nad lidmi na koncertech (protože v neděli bylo hezky), sportovních, kulturních a jiných akcích, mezi které demonstrace bezpochyby patří, bez jejich souhlasu.
  2. Pro drony a ostatní bezpilotní zařízení, je zákonem určena minimální bezpečná vzdálenost od osob při vzletu a přistání. U dronů do 7 kg není zákonem přesně definováno, obvykle však platí pravidlo:
    10 m minimální horizontální vzdálenost. V průběhu letu se dron nesmí přiblížit k lidem nebo budovám na méně než 30m a k hustě osídlenému prostoru na 50m.
    Pro drony nad 7kg jsou pravidla ještě přísnější. Zde platí pravidlo 50/100/150 m.
  3. Pokuty za nedodržování těchto pravidel se pohybují v řádech deseti tisíců korun. V Krajním případě mohou dosáhnout až 5 000 000,-Kč

Nenechávejme se strhnout příležitostí, abychom se „předvedli“. Jsme dospělí a jsme profesionálové. Bezpečnost a ohleduplnost při pilotování dronu jsou na prvním místě. Ovladač nepatří do rukou „neřízeným střelám“, mohlo by se totiž snadno stát, že by dron přesně takto dopadl.

Autor příspěvku: Eva Bajerová, OKdron s.r.o.